Burun ucu estetiği nasıl yapılır?

burun-ucu-estetigi

Burun ucu estetiği burun içerisinden yapılan kesileriyle yapılır. Yani burnun dış kısmında herhangi bir şekilde iz kalmaz. Burun iç kısmından yapılan kesiyle lokal anestezi ile girilir. Genel anestezi işlemine genellikle gerek yoktur. Eğer burun sırtına bir müdahele yapılmayacaksa lokal anestezi yeterlidir.

Burun içerisindeki kıkırdaklar dikişlerle şekillendirilir. Eğer kıkırdak eksiği varsa alınan kıkırdak greftleri ile bu kaburgadan olabilir veya kulak kepçesinden alınan kıkırdak grefleri ile yani kıkırdak aşılamaları ile burun ucu büyütülebilir. Bunun dışında yumuşak dokuya çeşitli müdaheleler yapılıp kalın derili hastaların derilerinin bir miktar inceltilmesi güvenli bir şekilde sağlanabilir.

Ameliyattan sonra burun içerisine silikon sprintler yerleştirilebilir. Eğer burun içindeki septum denilen orta bölmeye herhangi bir müdahele yapılmışsa o zaman silikon yaprakçıklar yerleştirilmesi gerekebilir. Tampon kullanılmaz. Dış kısmında ise bir alçı atel veya sadece bir bandaj olabilir. Bu yapılan cerraji müdahalenin büyüklüğüne göre değişebilir. Eğer çok küçük bir burun ucu müdahalesi yapıldıysa sadece bandaj yeterlidir. Ancak daha komplike bir müdahale ise ve burnun çok iyi korunması gerektiği düşünülüyor ise o zaman alçıda ek olarak yapılabilir. Alçı bir hafta sonra alınır. Silikon sprintler en erken bir hafta sonra alınır. Bazı durumlarda ise bir kaç hafta sonra alınabilir.

Kaynak: http://www.estetikuzmani.org

Bir Cevap Yazın