Burun estetiği operasyonu nasıl yapılır?

burun-estetigi-ameliyati

Burun estetiği operasyonu hasta için oldukça kolay ve ağrısız, ancak hekim için teknik olarak oldukça zor bir operasyondur. Belki de insan üzerinde yapılan ameliyatların en incelikli olanıdır.

Teknik olarak iki yöntem mevcuttur. Birisi kapalı teknik, diğeri açık tekniktir. Son yıllarda açık teknik çok daha popüler bir konuma gelmiştir. Çünkü burnun anatomisini ortaya koymak açısından ve burundaki problemleri daha iyi görebilmek açısından çok daha yararlı bir tekniktir. Bu operasyonda burnun iskeletine bir şekil verilir. Burnun derisi ise genellikle pek değiştirilemez. Burnun iskelet yapısındaki problemlere göre burun kemeri alınır, burundaki eksik kısımlar doldurulur, burundaki eğri kıkırdaklar ve eğri kemikler düzeltilir, burun ucu normal anatomiye uygun olacak şekilde yukarıya ya da aşağıya rotasyon yaptırılabilir, burun kökünde bir basıklık varsa o kısım doldurulabilir. Yani hastada mevcut iskeletsel problem naturel bir sonuç elde edecek şekilde ve anatomik olarak uygun olacak şekilde düzeltilir.

Ameliyatın bitiminde burun üzerine yerleştirilen plastik kalıbı 6 ile 7 gün içerisinde çıkartılır. Bundan sonra hastanın burnuna 2 ile 3 gün kadar da ince bantlar konulmaktadır. Bu bantlar çıktıktan sonra hasta sanki hiç ameliyat olmamış gibi sosyal hayatına devam edebilir. Yalnız burun üzerinde tabiiki bir takım şişlikler olacaktır. Bu şişliklerin tam olarak inmesi 3 aya bazende 6 ile 8 aya kadarda uzamaktadır. Hastanın deri yapısına göre bu şişliklerin inme süresi değişmektedir. Kalın derili hastalarda bu şişliklerin inme süresi ince derili hastalara göre daha uzun sürmektedir. Hastalar üçüncü hafta sonrasında çok rahatlıkla sosyal yaşantılarına dönebilirler.

Kaynak: http://www.estetikuzmani.org

Bir Cevap Yazın