Ayaklara ne tür estetik müdahaleler yapılabilir?

ayak-estetigi

Ayak cildindeki bozukluklar için örneğin hastanın problemi terleme ise ayaklarının çok fazla terlemesinden şikayetçiyse botoks yapılabilir. Botoks ter bezlerine giden sinirleri bloke ederek ayakların terlemesine engel olur. 6 ile 9 ay kadar hastanın çok rahat etmesini sağlar. Eğer hasatanın ayaklarında nasır problemi varsa bu da genellikle uygun olmayan ayakkabının giyiminden kaynaklanır ama başka sebepler de varsa öncellikle altta yatan sebebin bulunması gerekir. Altta yatan sebep bulunduktan sonra yapılabilecek çeşitli ilaçlar, kremler, yakıcı jeller, belki nasır bantları, eğer çok ileri derecedeyse cerrahi tedavi gerekebilir. Bunun dışında çok yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde ayak baş parmağının altında basma yüzeyinde ki yağ yastıkçıkları incelebilir. Bu durumlarda bir süre sonra hastalarda ayak ağrıları meydana gelebilir. Bunu önlemek için de bu basma yüzeyindeki yağ yastıkçıkları hazır dolgularla veya yağ enjeksiyonlarıyla desteklenebilir. Bu bölgelerde hastaların daha yumuşak bir şekilde basmaları ve topuklu ayakkabılarını daha rahat kullanmaları sağlanabilir. Çünkü topuklu ayakkabı kullanımı günümüzde kullanımı çok vazgeçilmesi mümkün olmayan bir aksesuardır. Polyster olabilir ayaklarda. Bunlar için genellikle lazer tedavileri yapılır. Kırışıklık, çatlak ve lekeler için çeşitli ilaç kremler, lazer tedavileri, dolgu malzemelerinin enjeksiyonları yine bu bölgede kullanılabilirler. Kemik yapıları bozukluklukları için genellikle cerrahi tercih edilir. Tırnaklardaki bozukluklar için ise eğer enfeksiyon varsa öncelikle enfeksiyon tedavi edilmelidir. Kandida veya diğer enfeksiyonlar olabilir. Diyabetten, şeker hastalığından, kaynaklanan tırnak enfeksiyonları hatta kemik ve yumuşak doku enfeksiyonları olabilir. Bunların tedavi edilmesi gerekir.

Tırnak batmaları olabilir. Tırnak batmaları artık eskisi gibi tüm tırnağın çekilmesi şeklinde tedavi edilmesi şeklinde tedavi edilmiyor. Sadece 2 – 3 milimetrelik bir tırnak segmentinin çıkarılması ve hızlı bir şekilde dikilmesiyle bu tırnak batması önlenebiliyor. Bunun dışında eskiden geçirilmiş kazalara bağlı tırnaklarda deformiteler olabilir. Yani tırnaklar düzgün çıkmıyor olabilir. O zaman da tırnak yatağı yeniden onarılarak tırnağın düzgün bir şekilde çıkması sağlanabilir. Doğumsal anomalilerde ise mesela yapışık parmaklarda parmaklar cerrahi olarak yarılır. Altı parmaklı veya beşten fazla parmağı olan polidaktili dediğimiz olgularda fazla parmak alınır. Böylece hastanın hem topluluk içerisine rahat çıkması, açık ayakkabılarını rahat giymesi hem de ayakkabı bulmakta zorlanmaması sağlanmış olur. Ayrıca ayak bileğindeki zarif kemik çıkıntılarının yağ ile örtülü olması estetik görünümünü bozar. Bu sebeple de ayak bileği lokal anestezi ile yapılan bir operasyonla, liposuction ile, inceltilebilir. yaklaşık 1 – 1.5 saat kadar sürer Hasta 3 hafta kadar bir varis çorabı kullanır. Çok daha zarif ayak bileklerine sahip olmuş olur.

Kaynak: http://www.estetikuzmani.org

1 cevap var Ayaklara ne tür estetik müdahaleler yapılabilir?

  1. Meliha Ünal diyor ki:

    Ayak baş parmağımın yanındaki parmağım, baş parmağımdan 1 cm. kadar uzun.Bu da yürürken ayakkabının ucuna değip canımı acıtmakta. Acaba bu parmağa estetik yapılarak baş parmakla eşet seviyeye getirilebilirmi.Araştırdım ama böyle bir estetik ameliyat duymadım.Bilgilendirirseniz sevinirim.

Bir Cevap Yazın